Értékelő szervezet: Nyugdíjasok Egyesülete, Pécs, Összeállította: dr. Német Béla
A Nyugdíjasok Egyesülete, Pécs (mint civil szervezet) részéről megfogalmaztuk kérdéseinket és javaslatainkat két előadás és egy tanulmány alapján ([1]-[3]) a 2021. 08. 03.-án megtartott Civil Fórumon bemutatott dokumentumhoz. A hivatkozások a következők:
[1] Csúcs Zoltán (Pécsi Városfejlesztési Nonprofit Zrt. vezérigazgatója): Pécs Megyei Jogú Város fenntartható energia- és klíma akcióterve (SECAP)
[2] Dr. Sági Zsolt (Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nkft): „Pécs MJV Fenntartható Energia- és Klíma- Akcióterve (SECAP) szakmai háttérinformációk
[3] Pécs Megyei Jogú Város fenntartható energia- és klíma akcióterve (SECAP) Társadalmasítási változat 2021
A SECAP dokumentumban bemutatott, megtárgyalandó legfőbb tématerületek az Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nkft. honlapján is olvashatók: (https://www.emi.hu/EMI/web.nsf/Pub/R5AFSR.html)
- Energiahatékonyság növelése
- Káros emissziók csökkentése
- Tudatosság erősítése,
- Tisztább, élhetőbb település
- Pályázati forrásokhoz való könnyebb hozzáférés biztosítása
- Alkalmazkodási stratégia (a SECAP módszertan része, a társadalom és az egyén éghajlatváltozás hatásaihoz történő komplex alkalmazkodási képességének növelése.
Az [1]-es és a [3]-as anyagok számszerűsítik az Energiahatékonyság növelésére és a Káros emissziók csökkentésére 2030-ig elérhető adatokat, valamint az adminisztratív intézkedéseket. Ezek, a jelentős számú városi intézménytől bekért adatok alapján valószínűsíthetően teljesülni fognak.
Ahhoz, hogy pontos, egyértelmű képünk legyen a mitigáció érdekében javasolt teendőkről, elsősorban az IDŐSEBB GENERÁCIÓ NEVÉBEN pontosításokat kérünk. Ehhez az egyes feladatcsoportokon belül szakmai kérdéseket fogalmaztunk meg, amelyek a [2]-es anyagban olvasható állításokra vonatkoznak.
A [2]-es előadásban szereplő fogalmak, tennivalók pontosítása nélkül, számunkra az adott mondatok a „levegőben lógnak”. Ha erre lehetőség lenne, kérdéseinkre vagy írásban, vagy egy másik alkalommal személyesen kérünk válaszokat. Ezen túl pedig számos javasoltunk is van, a „száraz számszerű adatokon túlmenően” a JÖVŐBELI ALKALMAZKODÁS területére.
Pontosabb ismeretek birtokában mi nyugdíjas korúak vállaljuk, hogy KÖZVETÍTJÜK felnőtt gyerekeink és már iskolákat végzett unokáink felé az elsősorban számukra fontos információkat. Szeretnénk felajánlani részvételünket a jövőbeli munkákban.
KÉRDÉSEINK ÉS JAVASLATAINK A [2]-es ELŐADÁS ANYAGÁHOZ
I. ÖNKORMÁNYZATI ÉPÜLETEK, BERENDEZÉSEK, LÉTESÍTMÉNYEK
Kérdéseink:
I/1. Milyen konkrét intézkedések eredményezték a megnevezett intézményeknél (bölcsődék, óvodák, iskola, orvosi rendelők) a jelentős értékű energia megtakarításokat?
I/2. Milyen konkrét műszaki fejlesztések voltak a megnevezett intézményeknél, amelyek a megújuló energiatermelést eredményezték?
I/3. Az elmúlt évtizedben számos, további pécsi iskolánál történtek energetikai korszerűsítések, ezek is beleszámítottak az energiamegtakarítás és széndioxid kibocsátás csökkentésbe?
II. KÖZVILÁGÍTÁS
Kérdéseink:
II/1. Milyen lesz az igényekhez, a szabvány ajánlásokhoz rugalmasan igazodó, a kor technikai színvonalának megfelelő közvilágítás Pécsett?
II/2. Mit jelen a környezetbarát közvilágítás?
II/3. Hogyan történik a fényszennyezés minimalizálása?
II/4. Mit jelent a közvilágítás infrastruktúrájának „időszerű” korszerűsítése?
II/5. Milyen megújuló energiaforrás-bázison lesz biztosítva a közvilágítás?
Javaslataink:
II/6. Gyalogátkelő helyeken, a jelenlegi vezetékes közvilágításon túl, lakótelepi „mellékutcákban” is lehetne hálózatfüggetlen, napelemes, az eddigi lámpatest magassághoz képet alacsonyabb (akár 3-3,5 méter) LED-es, melegfényű világító testeket felállítani.
II/7. Buszmegállók saját napelemes LED-es világítását is lehetne kialakítani, amelyek intenzívebb megvilágítást szolgáltatnának az eddigiekhez képet.
III. SZOLGÁLTATÓ ÉPÜLETEK, BERENDEZÉSEK/LÉTESÍTMÉNYEK
Kérdéseink:
III/1. Mely egyházi oktatási intézmények energetikai fejlesztésére fog sor kerülni és lesznek-e nem egyházi fenntartású oktatási intézményeknél is hasonló célkitűzések?
III/2. Milyen konkrét megújuló források felhasználásával fog megvalósulni a Pécsi Tudományegyetem végső energiafogyasztását csökkentő, komplex energiahatékonysági program?
Javaslataink:
III/3. Nagyon jelentős számú egyetemi épületben (pl. Ifjúság úti, harminc évvel ezelőtt felújított épületekben) a folyosók világítását célszerű lenne mozgásérzékelőkkel működő LED fényforrásokra cserélni.
III/4. Az Ifjúság úti egységben levő sportcsarnok leengedett melegvízének energiatartalmát hőszivattyúval hasznosítani lehetne.
IV. LAKÓÉPÜLETEK
Kérdéseink:
IV/1. Hogyan fog megvalósulni a lakóépületek és berendezéseik megújuló energiahasznosítást növelő korszerűsítése?
IV/2. Mit takar ez a megfogalmazás: épületállományspecifikus fejlesztések?
IV/3. Milyen konkrét programokra gondol a SECAP a lakosság energiatudatosságának és megújuló energia felhasználásának ösztönzésére?
IV/4. Milyen programmal (támogatással?) gondolja a SECAP az elavult háztartási gépek cseréjének ösztönzését?
Javaslataink:
IV/5. A lakótelepi, de a családi házas körzetekben is, a háztartási szilárd hulladékok majdnem teljes mértékű szelekcióját (műanyag, üveg, papír, szerves, egyéb) lehetne elérni intenzív felvilágosító tevékenységgel, amelybe megfelelő ösztönzéssel az iskolák tanárait (a tanulókkal és szüleik együtt) lehetne bevonni. Erre megfelelőnek látszanak a lakóépületeknél elhelyezett piros, zöld, kék, szürke konténerek és a szállítási kapacitás. Tervez-e az önkormányzat „iskoláin keresztül” valamilyen formában széleskörű felvilágosító kampányt?
IV/6. A városi szennyvíz hálózat terhelését (zsírok, olajok, gyógyszerek nem a WC-be történő beöntésével) lehetne csökkenteni. Tervez-e az önkormányzat „intézményein keresztül” valamilyen formában széleskörű felvilágosító kampányt?
IV/7. A lakosság energiafelhasználással és környezeti, éghajlati kérdésekkel kapcsolatos ismereteit lehetne folyamatosan „karban tartani” ismeretterjesztő anyagokat bemutató „városi” HONLAP-on megjelenő rövid, közérthető anyagokkal. Ezeket szervezetten szintén az iskolák tanárai, diákjai állíthatnák össze és biztosítják aktualitását.
V. IPAR
Kérdéseink:
V/1. Mely területek számítanak Pécsett barnamezős beruházásokra alkalmasnak, amelyek az ipari szektor fejlődéséhez elengedhetetlenül szükségesek?
Javaslataink:
V/2. Legyen telepítve feldolgozó üzem a megfelelő minőségben gyűjtött és szelektált műanyag hulladékokból fröccsöntött termékek előállítására. Legyen szervezett szelektív PET gyűjtés az iskolásokkal.
V/3. Legyen telepítve feldolgozó üzem, amelyben a megfelelő minőségben gyűjtött és szelektált műanyag hulladékokból krakkolással folyékony üzemanyagot állítanak elő.
V.4. Legyen telepítve feldolgozó üzem megfelelő területen felhasználható üvegőrlemény előállítására.
V/5. Legyen telepítve megfelelő feldolgozó üzem papír hulladék feldolgozására.
V/6. Legyen akár „folyamatos” lomtalanítás (legyen szervezett, mindig hívható LOMTALANÍTÓ)
VI. KÖZLEKEDÉS (TÖMEGKÖZLEKEDÉS)
Kérdéseink:
VI./1. Hány járművet jelent a pécsi közszolgáltatási rendszer hagyományos üzemű járműparkjának elektrifikációja? Honnan lesznek ezek a járművek beszerezve? Az 1-4. ütem milyen éves ütemezésben várható?
VI./2. Miért nem szerepel a Tüke Busz Zrt. autóbuszflottájának környezetvédelmi szempontú, dekarbonizációs tervében CNG motorral működő járműpark?
VI./3. Hogyan lehetne csökkenteni a naponta (főleg csúcsforgalomban) a városon átmenő, kb. 20-25 ezer személygépkocsi, 1-1,5 ezer tehergépkocsi, autóbusz számát?
VI./4. Milyen nyomvonalat terveznek kelet-nyugati közösségi közlekedési tengelynek? Milyen járművek „haladhatnak át” majd ezen?
VI./5. Megvalósítható-e a városban egy észak-déli közösségi közlekedési tengely és hol?
VI./6. Mit jelent konkrétan az "Elővárosi közlekedés integrált megvalósítása"?
VI./7. Mit jelenthet a lakossági gépjárműállomány körében a zöld e-mobilitási program támogatása?
VI./8. Pécs város mely területein látszik lehetőség P+R parkolási infrastruktúra kiépítésére?
VI./9. Mire gondol a SECAP a városon belüli vasúti infrastruktúra fejlesztése alatt?
Javaslataink:
VI./10. Javasoljuk a földgáz (metán), később pedig a biogázból tisztítás után előállított metán felhasználásával, CNG motorral működő autóbuszok bevezetését. (A metán elégetése során csak széndioxid és víz keletkezik).
VI./11. Javasoljuk időjárás „tűrő”, fedett kerékpár tárolók kialakítását a város egész területén. Ezek a kerékpár tárolók lehetnek felügyeltek is egyetemi kollégiumoknál, iskoláknál.
VI./12. Sürgető lenne az E-bringa projekt bővítésén túl az „ember hajtotta” kerékpáros közlekedés erőteljes szorgalmazása, különösen az egyetemi hallgatók, valamint az középiskolás korú tanulók körében? Ezt lehetne ösztönözni megfelelő városi, egyetemi intézkedésekkel.
VI./13. Fontos lenne a B+R (bike and ride - biciklizz és utazz) parkolók kiépítése, és ennek a propagálása. Ezek nem lennének jelentős hely és költségigényűek.
VII. HELYI VILLAMOSENERGIA-TERMELÉS
Kérdéseink:
VII./1. Hogyan sikerül 2030-ig a megújuló energiatermelésben megközelíteni a 40 %-os vállalást, miközben a következőkben ismertetett adatokkal már erősen sikerült „elsütni a puskaport”?
A helyi villamos energia és hőtermelés az összes többi terület adataihoz képest döntő, alapvető nagyságrendű. Ezek a hivatkozások a következő előadásban olvashatók: www.kormanyhivatal.hu/download/0/13/54000/VEOLIA.pptx
A Pannon Hőerőmű Zrt. két szilárd növényi alapanyagú, biomassza-tüzelésű berendezés működtetését végzi: Ezek a 49,9 MW villamos teljesítményű faapríték tüzelésű és a 35 MW villamos teljesítményű, bálázott lágyszárú mezőgazdasági melléktermékekkel fűtött kazánok. A Pannon Hőerőmű Zrt. mintegy 31,5 ezer távfűtött lakást és 460 egyéb fogyasztót (pl. kórház, iskola, bevásárlóközpont stb.) lát el távhővel.
A PANNONGREEN Kft. 2004 óta évente 325-330 GWh villamos energiát, valamint 350-400 TJ mennyiségű hőenergiát értékesít.
A Pannon-Hő Kft. 2013 óta a bálázott lágyszárú mezőgazdasági melléktermékek tüzelés útján történő hasznosítását végzi. A bontott szalmabála tüzelő kazánt 2013-ban állították üzembe. Éves villamos energia értékesítés: 180 GWh, éves hőértékesítés: 1.000 TJ.
VIII. FŰTÉS/HŰTÉS HELYI BIZTOSÍTÁSA
Kérdéseink:
VIII.1. Hogyan és mikor várható a PÉTÁV primer távhővezetékek modernizációja?
VIII.2. Mit lehet érteni a PÉTÁV esetében a fosszilis alapú hőtermelés kivezetésén?
ALKALMAZKODÁS
Kérdéseink:
A/1. Melyik bentlakásos szociális intézménynél és milyen infrastrukturális fejlesztések várhatók és a személyzet milyen irányú továbbképzése van tervezve?
A/2. Hol, mikor és milyen minőségű fejlesztések várhatók az egészségügyi alapellátásban és a járóbeteg ellátás terén?
A/3. Hol, mikor és milyen minőségű infrastrukturális fejlesztések várhatók a szociális idősellátás terén?
A/4. Hogyan várható Pécsett a közlekedési modalitásváltás, amely biztosítja a levegőminőség javítását?
A/5. Hol várható Pécsett záportározók, bioárkok, amik megvalósítják a csapadékvíz-elvezetés klímaváltozási szempontoknak megfelelő progresszív műszaki átalakítását?
A/6. Milyen lakókörzetben (panelépületekben, vagy csak magánházaknál) valósítható meg a szürkevíz hasznosítása?
A/7. Mikortól várható a Pécsi víz szabályozása, duzzasztása, víz visszatartása?
A/8. Milyen intézményeket, elemeket, programokat fog tartalmazni az intelligens városi energiamenedzsment?
A/9. Milyen intézkedéseket fog tartalmazni a Komplex Városi Zöldprogram?
A/10. Hol várható Pécsett adott esetben burkolt területek csökkentésével a zöld terület „fejlesztése”?
A/11. Hova terveznek vízáteresztő, hőtűrő burkolatokat?
A/12. Hogyan várható Pécsett az elővárosi közlekedés integrált megvalósítása, nem motorizált közlekedési módok, mikromobilitási eszközök bevezetésével?
A/13. Milyen szervezéssel szándékozik megvalósítani a SECAP a helyi élelmiszertermelés ösztönzését és a helyi bevásárló közösségek kialakítását?
Javaslataink:
A/14. Az „Alkalmazkodó képesség növelés” sokkal markánsabban legyen kifejtve a város infrastruktúrájára, közlekedésére, lakosaira vonatkozóan.
A/15. A 3. Tudatosság erősítésére javasoljuk a hulladékgazdálkodás, a körforgásos gazdaság, a klímatudatosság, az energiatakarékosság és az energiahatékonyság széleskörű ismertetését (elektronikus formában kidolgozva) megfelelő szinten az általános és középiskolai foglalkozásokon, egyetemi kurzusokon és a közvélemény tájékoztatására.
A/16. A 4. Tisztább, élhetőbb település, Alkalmazkodó képesség növelése érdekében a PMJV önkormányzata részéről a következő területen való széleskörű részvételt javasoljuk:
- Még korszerűbb hulladékgyűjtés, gazdálkodás, körforgásos gazdaságok ösztönzése.
- Városi cselekvési program a polgárok „hőgutától való megvédésére”.
- Még több fa ültetése, vizes medencék kialakítása;
- Tüskésrét „maradék” területének parkerdővé alakítása;
- Parkokba a fákról, egyéb növényekről ismeretterjesztő táblák kihelyezése.
- A zöld területeken, a meglevő és az újonnan ültetett fák árnyékában jó lenne minél több padot elhelyezni.
A/17. Az 5. Pályázati forrásokhoz való könnyebb hozzáférés biztosítására javasoljuk az EU-s, országos, helyi pályázatok szervezésébe minél szélesebb körben bevonni a KKV-ket, amelyben jelentős mértékben vegyenek részt a PTE szakemberei.
További általános észrevételünk, javaslataink:
1. Legyen pécsi szakemberekből egy csapat, akik az általános szempontokra „erőteljes, reális pécsi célkitűzéseket tudnak megfogalmazni 2030-ra”.
2. Az „Alkalmazkodó képesség növelés” sokkal markánsabban legyen kifejtve a város infrastruktúrájára, közlekedésére, lakosaira vonatkozóan. Középiskolai, általános iskolai tanárok városi együttműködése a napi hulladék kezelésről, zöldkert kialakításáról (fogadj örökbe egy idős néni kertjét, egy parkot, a Tüskésrét egy részét)
3. Az összes táblázatban közölt energia, CO2 adatok (mértékegység megválasztása miatt, pl: MWh) 5-6 értékes jegyre vannak megadva 2011-re, 2020-ra, 2030-ra. Ez a „pontosság” látszatát kelti. Kérdés: Hogyan lettek ezek az adatok „kiszámolva”?
4. Milyen „elvárások” vannak a helyi iparvállalatok felé?
5. „Mi újság a régi tervekkel kapcsolatban”: pl. Ökováros – Ökorégió tanulmány, stb
6. Néhány pontatlanság: 50. old. „egy év alatt 4 MW energiát takarítottak meg” 61. old. KOMBINÁLT HŐ ÉS ENERGIA, stb.
A Nyugdíjasok Egyesülete nevében
Üdvözlettel,
Molnár Ferenc, Nyugdíjasok Egyesülete Pécs elnöke;
Lovák Ibolya, Nyugdíjasok Egyesülete Pécs elnökségi tag,
dr. Német Béla, Nyugdíjasok Egyesülete Pécs elnökségi tag,
Összeállította: dr. Német Béla, ny. egyetemi docens, Nyugdíjasok Egyesülete elnökségi tag
Mobil: +36 30-3852-910;
PTE TTK, Fizikai Intézet, Pécs, Ifjúság út. 6.
E-mail: drnemetbela[at]gmail[dot]com; bnemet[at]fizika.ttk.pte[dot]hu; WEB: www.drnemetbela.hu